Maximilien Dejoie (Itálie)

Italian filmmaker Maximilien Dejoie studied digital and analog photography at the European Institute of Design (IED). He began writing and directing short films already as a teenager. His debut feature, the mockumentary The Gerber Syndrome (2011) , had a successful festival run and was distributed on digital platforms in 47 countries. In 2016, he co-directed the creative feature documentary When We Talk About KGB (2016) that talks about psychological consequences on society provoked by the Soviet regime and KGB violence. Currently he is finishing EURIMAGE supported documentary I‘ll Stand by You as co-director, cinematographer and co-producer and writing his new feature film Tinginys. Maximilien is an alumnus of workshops Ex-Oriente and Locarno Industry Academy.

Filmografie

  • When We Talk About KGB
    2016
  • The Gerber Syndrome
    2011

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít