Fotografie není k dispozici.

Alexandra Pianelli (Francie)

Alexandra Pianelli is a graduate of the School of Decorative Arts of Strasbourg.

As an artist she is interested in working on the notions of work and play, she loves to work with her hands and sees herself as a versatile and resilient individual, she says if she was an object, she’d be a Swiss army knife. Her work is based on reaching out to others. To paying attention to the person right next to you whom you hadn’t noticed before.

Her documentary filmmaking approach is one in which reality mixes with fiction and attempts, in the form of a game, to bring into contact different dimensions of reality which are usually distinct from one another.

For several years now she has been making films about her day jobs. These documentaries, in which we see her at work, allow her to be creative as an artist while making a living.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít