Fotografie není k dispozici.

Nitzan Zifrut (Izrael)

Nitzan Zirfut was born in Israel 1986 and raised near Tel Aviv to an English teacher mother and an architect father. She served in the IDF from 2005 to 2007 and then traveled the world through Asia, South America, and the United States. Nitzan is a graduate of the distinguished Sapir Academy School of Audio and Visual Arts with a BA in Visual Arts (2014). She directed her film, Stationed, as her final graduate project the same year. She directed her subsequent film, Elizabet (short independent), in 2020.
A common focus of her work combines various female perspectives of the political situation in Israel. Nitzan is currently working as an art director, designing feature films, shorts and commercials.

Filmografie

  • Elizabet
    2020
  • Stationed
    2014

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít