Fotografie není k dispozici.

Rati Oneli (Gruzie)

Rati Oneli was born born in Tbilisi, Georgia. He has lived in New York from 1999 to 2014 when he moved to Georgia in order make his documentary City of the Sun. He specialized in Middle East Studies, as well as International affairs both at Free University Tbilisi and Columbia University in New York. He currently pursues PhD in Philosophy at the European Graduate School.
In 2014, he produced and co-edited Invisible Spaces, a short film that premiered at the Cannes International Film Festival and was nominated for Palme d'Or. In 2016 his next production, Lethe premiered at the Director’s Fortnight, Cannes International Film Festival.
City of the Sun is Oneli’s first feature-length documentary.

Filmografie

  • City of the Sun
    2017

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít