Karima Saïdi

Karima Saïdi (Belgie)

Karima Saïdi lives in Belgium, where she was born into a family of Moroccan origin. She holds a degree from INSAS in film editing and script continuity as well as a master's degree in screenwriting and analysis from ULB. She has worked as an editor for Belgian television (RTBF) since 1997 while also developing a career as a documentary editor (Femme Taxi à Sidi Bellabes, by Hadjaj Belkacem, Les Damnés de la Mer, by Jawad Raleb, Cheveux Rouges et Café Noir, by Milena Bochet), and a continuity supervisor for feature films such as Le Cochon de Gaza by Sylvain Etsibal, À Perdre la Raison by Joachim Lafosse, and Adios Carmen by M. A. Benamraoui. In 2013, she created Murmurs et 10 Voix—a series of sound portraits of Moroccan immigrants in Brussels. In 2016, she directed a short documentary, Aïcha, an evocation of her mother's death, and a prelude to A Way Home, her first feature-length documentary. She is a lecturer in the film departments of both INSAS in Brussels and ESAV in Marrakech.

Filmografie

  • A Way Home
    2020
  • Aïcha
    2015

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít