Edwin (Indonésie)

Born in 1978 in Indonesia, Edwin studied graphic design in Surabaya and film in Jakarta. In 2005, his film Kara, the Daughter of a Tree became the first Indonesian short ever invited to the Directors’ Fortnight at Cannes. His feature debut, Blind Pig Who Wants to Fly (2008), was awarded the FIPRESCI Prize in Rotterdam and Postcards From the Zoo was nominated for a Golden Bear at the Berlin International Film Festival in 2012. Vengeance is Mine, All Others Pay Cash (2021), his latest film, has received the Golden Leopard at the Locarno Film Festival 2021.

Filmografie

 • Vengeance is Mine, All Others Pay Cash
  2021
 • Someone's Wife in the Boat of Someone's Husband
  2013
 • Postcards From the Zoo
  2012
 • Blind Pig Who Wants to Fly
  2008
 • Trip to the Wound
  2007
 • Kara, the Daughter of a Tree
  2005

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít