Fotografie není k dispozici.

HUANG Chun-ming (Tchaj-wan)

HUANG Chun-ming was born in 1935 in Luodong Township, Yilan County, Taiwan. He has been an elementary school teacher, a journalist, an editor, a radio host, an advertisement manager, a filmmaker, and more. His literary works span a range of genres, including essays, modern poetry, plays, and children's literature (illustrated books, children's poetry, and fiction). His writing focuses on ordinary folks in the countryside, marginalised people in cities, and, starting from the 1990s, elderly communities. In recent years, HUANG has dedicated himself to writing and directing Taiwanese operas as well as children's plays. He has won the Presidential Cultural Award and the National Award for Arts for his contribution to Taiwanese literature.

Filmografie

 • The Homecoming Pilgrimage of Dajia Mazu
  1975
 • The Twilight of Tamsui
  1975
 • The Dragon Boat Festival
  1975
 • Hengchun Tour
  1970

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít