Fotografie není k dispozici.

Christoph Hübner

Christoph Huebner was born in 1948 in Heidelberg, where he also studied Law. After moving to Munich to continue his Legal Studies, he enrolled in the Academy of Film and Television in 1971. In 1978 he moved to the Ruhr region and founded the RuhrFilmZentrum and Christoph Huebner Filmproduktion. He is active as a producer and director. A selection of his award-winning films (most made in cooperation with Gabriele Voss) includes: "The Life Story of Alfons S." (1979), "PROSPER/EBEL" (1998), "Vincent van Gogh - The road to Courriéres" (1989), "People in the Ruhr Valley" (1993), "Anna"s quest" (1994), "Wagner / Images" (2002), "The Champions" (2003), "The documentary approach" (1994-2005), and "Thomas Harlan - Moving Shrapnel" (2006).

Source: German Films Service & Marketing GmbH

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít