Cristina Groșan (Rumunsko)

Cristina Groșan is a Hungarian-Romanian filmmaker and visual artist. Since graduating from university in 2012, she has directed 6 short films, which toured the worldwide short film circuit, screening at several festivals. Her award-winning short Holiday at the Seaside exploring a mother-daughter relationship screened at more than 40 festivals, was distributed in several territories, and recently premiered online to more than 1 million views. Cristina's debut feature Things Worth Weeping For premiered in summer 2021 at the Sarajevo Film Festival, and was released in 27 cinemas across Hungary. Her second feature, Ordinary Failures, a Czech-Hungarian-Italian-Slovak co-production is now in postproduction and is set to premiere in 2022.

Filmografie

  • Ordinary Failures
    2022
  • Things Worth Weeping For
    2021
  • Along Came a Prince
    2020

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít