Fotografie není k dispozici.

Mori Tatsuya (Japonsko)

Born in 1956 in Niigata, Japan. Graduated from Rikkyo University. Started acting in films directed by Kiyoshi Kurosawa and Sogo Ishii while at university. After joining a television production company, he started making documentaries. His TV documentaries includes Occupation: ESP and Broadcast-Prohibited Songs. He made two documentary films about Japanese cult: AUM Shinrikyo, titled A (1998) and A2 (2001). He is known for his work on FAKE followed Mamoru Samura-Kochi who was shaken by the ghostwriter scandal, and also on i -Documentary The Journalist (2019) in which he followed the real life of Tokyo Shimbun city news reporter Isoko Mochizuki who inspired the film "The Journalist".

Filmografie

  • A2
    2001

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít