Fotografie není k dispozici.

Piotr Złotorowicz (Polsko)

Born in 1982 in Debno. In 2007 he graduated from the Electrical Engineering Faculty at Szczecin University of Technology with a M.Sc. degree. He began shooting his first amateur films in 2001. In 2006, Piotr entered the Polish National Film School in Lodz to study film directing. His student documentary “Charcoal Burners” (2010) was screened at about 120 international festivals, including DOK Leipzig, and garnered recognition in the form of over 30 prizes and awards. Another of his short films, a fiction titled “Normal People” (2011), premiered at the 51st Krakow Film Festival and was awarded the Silver Tadpole for cinematography at Plus Camerimage 2011.

Filmografie

  • Charcoal Burners
    2010

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít