Oleksiy Radynski

Oleksiy Radynski (Ukrajina)

Oleksiy Radynski is a filmmaker based in Kyiv, Ukraine. He was born in 1984 and raised in the ruins of a Documentary Film Studio in Kyiv. After studying film theory at Kyiv-Mohyla Academy, he took part in several film education experiments including Home Workspace Program (Ashkal Alwan, Beirut) and Labor in a Single Shot by Harun Farocki and Antje Ehmann. His films have been screened at International Film Festival Rotterdam, Oberhausen International Short Film Festival, Docudays IFF, DOK Leipzig, Kurzfilmtage Winterthur, the Institute of Contemporary Arts (London), e-flux (New York), S A V V Y Contemporary (Berlin), International Studio & Curatorial Program (New York) etc, and received a number of awards at film festivals. As an essayist he contributed to a number of publications including Proxy Politics: Power and Subversion in a Networked Age (Archive Books, 2017), Art and Theory of Post-1989 Central and East Europe: A Critical Anthology (MoMA, 2018), and e-flux journal.

Filmografie

 • Infinity According to Florian
  2022
 • Circulation
  2020
 • The Film of Kyiv. Episode One
  2017
 • Landslide
  2016
 • People Who Came To Power
  2015
 • Incident in the Museum
  2013

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít