Amy Ziering Kofman (Spojené státy)

Amy Ziering is a two-time Emmy® Award winning and Academy Award® nominated documentary filmmaker. Her most recent film, The Hunting Ground — a piercing, monumental exposé of rape culture in higher eduction—helped changed policies in dozens of states and hundreds of colleges and universities.

Her previous film, The Invisible War, a groundbreaking investigation into the epidemic of rape in the U.S. military, spurred Secretary of Defense Leon Panetta to announce significant policy changes and catalyzed Congress to pen and pass 35 pieces of reform legislation.

Ziering also produced Outrage, a searing indictment of the hypocrisy of powerful, closeted politicians and the institutions that protect them, and directed and produced Derrida, a film about the renowned French philosopher Jacques Derrida who invented the concept of deconstruction.

Filmografie

  • The Dark Side of a Hollywood Icon
    2022
  • On the Record
    2020
  • Derrida
    2002

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít