Kirsten Johnson

Kirsten Johnson (Spojené státy)

Kirsten Johnson graduated from Brown University in 1987, with a BA in Fine Arts and Literature. After two years in West Africa working on local fiction and documentary film projects, she attended the FEMIS (the French National Film School) in Paris. Her film Cameraperson premiered at Sundance 2016 and her short The Above premiered at 2015 New York Film Festival. Her work as a cinematographer appears in Oscar-winning Citizen Four, Academy Award-nominated, The Invisible War, Tribeca winner, Pray the Devil Back to Hell, Fahrenheit 9/11, Academy Award-nominated Asylum, This Film is Not Yet Rated, and Derrida.

Filmografie

 • Dick Johnson Is Dead
  2020
 • Cameraperson
  2016
 • The Above
  2015
 • Deadline
  2004
 • Innocent Until Proven Guilty
  1999
 • Bintou in Paris
  1995

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít