Fotografie není k dispozici.

Kat Chevigny (Spojené státy)

Katy Chevigny is an award-winning filmmaker and partner at Big Mouth Productions. She has produced a dozen feature-length documentaries as well as short form films, videos and webisodes for nonprofit and corporate clients. Her documentaries include Election Day (2007), which premiered at the South by Southwest (SXSW) Film Festival, with a PBS broadcast in 2008. With Kirsten Johnson, she co-directed Deadline, an investigation into Illinois Governor George Ryan’s commutation of death sentences. After premiering at the 2004 Sundance Film Festival, Deadline was broadcast on NBC; nominated for an Emmy; and won the Thurgood Marshall Journalism Award. Katy is also a vocal public advocate for fair use of copyrighted material in documentaries.

Filmografie

  • Election Day
    2007
  • Deadline
    2004

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít