Slovenský režisér Juraj Jakubisko se svým legendárním kloboukem.

Juraj Jakubisko (Slovensko)

Juraj Jakubisko (1938, Kojšov) byl slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman a vedoucí ateliéru režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Po ukončení základního vzdělání v Košicích, kam se rodina přestěhovala po válce, studoval na SUPŠ v Bratislavě (obor fotografie). V letech 1959-64 navštěvoval FAMU obor režie (u prof. Václava Wassermana). V roce 1966 pracoval v pražské Laterně Magice (s Alfrédem Radokem). Už jeho školní práce získaly ocenění doma i v zahraničí. Jeho filmy se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Koncem šedesátých let vstoupil dominantním způsobem do hraného filmu, kde získal široké mezinárodní renomé. Ve vynucené tvůrčí přestávce v sedmdesátých letech se věnoval krátkému a reklamnímu filmu.

Foto: Miro Nôta, SFÚ

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít