Elo Havetta

Elo Havetta (Slovensko)

Osobitý slovenský režisér, prozaik a výtvarník Elo Havetta se dožil pouhých šestatřiceti let (13. 6. 1938 – 3. 2. 1975). Po studiích na FAMU, kde byl jeho profesorem Karel Kachyňa, měl možnost natočit jen dva celovečerní filmy. Jak Slávnosť v botanickej záhrade (1969), tak „Ľalie poľné“ (1972) jsou však díly s nezaměnitelnou poetikou hravosti a spontánnosti. Oba filmy patří k vrcholům slovenské kinematografie. Po uvedení druhého z nich však Havettu čekal definitivní zákaz další tvorby ve filmovém studiu Koliba. Autor se nadále až do své předčasné smrti věnoval jen externí spolupráci s televizí, hlavně tvorbě pro děti a mládež. Jeho tvorba byla znovu objevena po pádu komunismu v Československu. Získal několik filmových ocenění in memoriam, vyšla o něm monografie (1990) a v roce 2005 o něm byl natočen dokument Slávnosť osamelej palmy.

Filmografie

 • Ľalie poľné
  1972
 • Slávnosť v botanickej záhrade
  1969
 • Předpověď: nula
  1966
 • 34 dnů absolutního klidu
  1965
 • Svatá Jana (študentský film)
  1963

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít