Český scenárista, malíř, karikaturista, sochař, prozaik a režisér Jaroslav Papoušek, jehož cesta k filmu byla více než spletitá, dokončil v roce 1957 studium sochařství na AVU. Kromě malířství, práce na knižních ilustracích a sochařství se věnoval i literární činnosti, která ho posléze na počátku 60. let dostala až do filmové branže.
V roce 1963 vyšla jeho novela Černý Petr, na základě které napsal námět a scénář pro stejnojmenný film Miloše Formana, s nímž rozvíjel úzkou spolupráci až do Formanovy emigrace po roce 1968. Přestože si Papoušek musel na svůj celovečerní režijní debut počkat až do roku 1968, v průběhu 60. let rozvíjel úzkou spolupráci s Formanem a Ivanem Passerem. Styl této „Formanovské školy“, jak bývá trojice autorů označována, představovala jednu z klíčových linií filmové tvorby Československé nové vlny 60. let, založené na observaci, autenticitě a inspiraci veristickými postupy s kořeny v italském neorealismu.
Ve své trilogii o rodině Homolkových, která je dodnes považována za vrchol Papouškovy filmové tvorby, odráží tyto výše zmíněné postupy, kombinuje práci s herci a neherci a klade důraz a jazykovou stránku a „hovorovost“ dialogů, čímž dosahuje nebývalé autenticity.
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.