Tim Leyendekker (Nizozemsko)

Tim Leyendekker (1973, the Netherlands) is an artist based between Rotterdam and Strasbourg. He received an MFA from the Sandberg Institute in Amsterdam. His films contain a palpable trace of its creation process, engaging the viewer to critically relate to the construction of the work itself. His work has been shown in several major galleries and festivals around the world such as IFFR, the Power Plant (Toronto), EMAF (Osnabrück), Centre Pompidou (Paris) and Loop Barcelona. His most recent film Blinder was nominated for a Tiger Shorts award in Rotterdam and was awarded the main prize at the inaugural edition of Moscow International Experimental Film Festival. Leyendekker also works as a producer for other artists’ work and as an independent film programmer, curating a monthly program at WORM (Rotterdam), and other venues.

Filmografie

 • Still
  20065
 • Feast
  2021
 • Blinder
  2015
 • The Healers
  2010
 • Opening night
  2009
 • How The West Was Won And Where It Got Us
  2003
 • (hectaren)
  2001

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít