Marija Stojnić

Marija Stojnić (Srbsko)

Marija directs films that blur borders between documentary and fiction and treats her narratives as a non-linear, complex and fragmented. She is a The New School for Media Studies in New York and Academy of Arts in Belgrade alumna. Her recent projects focus on cultural heritage, ancestral music and experimental sound, an interest derived from her background in music as a traditional Serbian music vocalist. In 2016, Marija founded production house Bilboke in Serbia. She is a guest lecturer and a member of DokSerbia, a New York Foundation for the Arts Fellow in category Film/Video for 2015 and Instituto Sacatar in Brazil fellow for 2017 in the same category. Since September 2019, together with producers Andrijana Sofranić and Miloš Ivanović, she’s been running SET SAIL FILMS, a film company in Belgrade.

Filmografie

  • Speak so I Can See You
    2019
  • Girl who Opposed the Sun
    2014
  • Between Dream and Dream
    2008

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít