Léa Tonnaire (Belgie)

Léa Tonnaire is a translator from Russian to French and a circus teacher living between Ukraine and Belgium. After graduating a BA in Russian philology, she obtains a MA in translation and subtitling in Russian and became a freelance translator and editor. Her subtitling works allows her to keep close contact with cinema, especially with documentary films. Besides her translation works, Léa investigates body movement through her passion for circus arts. In 2018, she made her first feature-length documentary film called It’s night outside which takes place in Kyiv where she filmed close relatives experiencing a period of big change in their life.

Filmografie

  • It's Night Outside
    2021

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít