Nicolas Graux (Belgie)

Nicolas Graux was born in 1988 in Liège, Belgium. Passionate about film, he graduated from IAD in 2012 with a Master in Film Directing. His graduation film, Boy with the Devil, between fiction and sensory experience, was shown in several festivals across Europe. In 2013, he co-founded the production society Replica, within which he created the video installation The Flat Colony, about a decaying communist fresco. His short fiction film After Dawn (2017), shot in Poland, deals with homosexual desire on the backdrop of a repressive society. After Dawn was selected in more than thirty international film festivals, including Premiers Plans d'Angers, Sarajevo and Palm Springs. In parallel, Nicolas has been working for several years on a long documentary project set in a remote area of Laos plagued by opium, Century of Smoke (2018).

Filmografie

  • The Male Gaze: Nocturnal Instincts
    2021
  • Century of Smoke
    2019
  • After Dawn
    2017

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít