Fotografie není k dispozici.

Marjane Satrapi (Írán)

Marjane Satrapi je komiksová kreslířka, ilustrátorka, režisérka animovaných filmů a autorka dětských knih. Narodila se a vyrůstala v Iránu za tuhého islámského režimu, který přišel po revoluci, a za dob krvavé války s Irákem. Když jí bylo čtrnáct, rodiče ji poslali studovat na francouzské gymnázium do Vídně. Pak se ještě vrátila do vlasti, ale nakonec zakotvila v Paříži, kde se setkala s Davidem Beauchardem, kreslířem a ilustrátorem, a sama se této profesi začala věnovat. Celosvětově ji proslavila její grafická novela Persepolis, na kterou navázala několika pokračováními, a ve které autobiograficky líčí své zážitky z dětství v Íránu i ze studií v Evropě. Za animovanou filmovou adaptaci komiksu Persepolis, kterou spolurežírovala s Vincentem Paronnaudem obdržela mimo jiné Zvláštní cenu poroty v Cannes.

Filmografie

  • Radioaktivita
    2011
  • Kuře na švestkách
    2011
  • Persepolis
    2007

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít