Fotografie není k dispozici.

Tomáš Kudrna (Česká republika)

Tomáš Kudrna (*1974) je český režisér a kameraman dokumentárních filmů. Vystudoval na FAMU katedru kamery (1999) a režie (2001), ale výraznější uplatnění našel především na poli publicistiky a dokumentaristiky. Spolupracoval a spolupracuje na řadě cyklických pořadů České televize: ZA ZDÍ (2004), ČESKÉ HLAVY (2006), PORT (2007), PŘÍBĚHY DOMŮ (2009), VESNICOPIS (2011), NA CESTĚ (2011).

Do širšího povědomí vstoupil dvojicí filmů o domácím násilí: TO VŠECHNO Z LÁSKY (2004) a JEN SE DÍVEJ (2005). Díla odměnila porota udělující cenu Trilobit 2004 svým čestným uznáním. Kudrna se v českém prostředí vyprofiloval také jako autor názorově silných autorských filmů PRVNÍ MEZI ROVNÝMI a VLÁDNEME, NERUŠIT (2007), které přímočaře pojmenovávaly „služební výhody" politiků a mechanismy politické moci.

Ve spolupráci s ARTE France a Českou televizí natočil v roce 2006 dokument TROUBLEMAKING GENIUS o českém vynálezci Ottovi Wichterlem. Film byl uveden jako jeden z mála českých dokumentárních pořadů v televizích 40 zemí světa a kromě českého Trilobita získal Golden Remi Award v americkém Houstonu. Mezinárodní ohlas filmu otevřel Kudrnovi cestu k absolvování seminářů pro evropské producenty Discovery Campus Masterschool a k vývoji dalších projektů. Jeho film s pracovním názvem All that Glitters (Mlčeti zlato, 2010) o sporech obyvatel kyrgyzské vesnice ležící v blízkosti zlatého dolu byl jako první český dokument podpořen americkou nadací Sundance Documentary Film Fund. V roce 2011 byl do kin uveden Kudrnův dokument PO DLOUHÉ NOCI DEN věnovaný osudům tří nuceně nasazených žen v nacistickém Německu. Film vznikl ve společnosti Negativ v koprodukci s německou televizí RBB. V úspěšné spolupráci se společností Negativ pokračoval Kudrna natočením celovečerního dokumentu HLEDÁ SE PREZIDENT o první přímé volbě hlavy českého státu.

Filmografie

 • Mlčeti zlato/All that Glitters
  99', ČR, 2009
 • Po dlouhé noci den/The Day After a Long Night
  89', ČR, 2011
 • Wichterle
  49', ČR, 2005
 • Hledá se prezident/President Wanted
  110', ČR, 2013

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít