Fotografie není k dispozici.

Mark Hammarberg (Švédsko)

Mark Hammarberg and Ester Martin Bergsmark met at the school of documentary filmmaking at Biskops Arnö. They have been working closely together for four years, developing a characteristic and innovative style. Their projects are characterized by a will to experiment, an aesthetic drive and a skill for showing new images, rooted in today’s Sweden that pushes the envelope for the documentary genre.

Their film, Swallow it (2007), was an experiment that has been described as a kick in the stomach of traditional film-making. Director Lukas Moodyson has been helping out during every step of the way as dramaturgist and creative supporter. Maggie in Wonderland (2008) is their feature film debut.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít