Fotografie není k dispozici.

Patrice Chagnard (Francie)

At the age of 17, Patrice Chagnard ran the Grenoble Film Club, the biggest club in France in terms of members. He moved to Paris in 1965, where he studied Philosophy at the Sorbonne. He worked as a editor in chief at the magazines Témoignage Chrétien and Télé-Ciné and directed documentaries for TV. In 1969, he became a hippie and travelled the world for three years, getting to know countries such as Afghanistan, Pakistian and India. A defender of Liberation Theology, he became interested in the plights of the farmers in Brazil, Africa and Bangladesh. Since 1977, he’s dedicated himself to directing documentaries, first for TV and then later for cinema, beginning with Le convoi (1995). He was president at Addoc, a group that brings together French documentarists. In 2010 he receives Doc Alliance Award for feature lenght documentary The Arrivals.

Filmografie

 • Les règles du jeu / Rules of the Game
  2014
 • Les arrivants / The Arrivals
  2009
 • Le convoi
  1996
 • Quelque chose de l'arbre, du fleuve et du cri du peuple
  1980

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít