Tali Yankelevich (Velká Británie)

Tali grew up in São Paulo and moved to the UK in 2005 to study filmmaking. In 2009 she graduated from the Edinburgh College of Art Film course and followed on to do an MA in documentary directing. The shorts she directed as a student were screend at renowned international festivals such as Silverdocs, Visions du Reel and others. Her first comissioned project, ‘The Perfect Fit’, was a short documentary developed through the Scottish Documentary Institute's scheme, Bridging the Gap. The film won best SXGlobal short film award at SXSW in 2012 as well as being shortlisted for an Oscar nomination in 2013, for best documentary short subject. Back in Brazil, Tali directed the short film 'A Gilr's Day' for the international series 'Why Poverty?'. She is currently editing her first feature documentary project supported by IDFA Bertha Fund, financed by a well established Brazilian agency, SPCINE and coproduced by Glononews the international TV news channel of Grupo Globo. She lives and works in São Paulo as a freelance director and editor developing new documentary projects for web and tv platforms.

Filmografie

  • My Darling Supermarket
    2019

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít