Fotografie není k dispozici.

Jonathan Demme (Spojené státy)

Jonathan Demme se narodil v roce 1944 v Baldwinu, New York. Při studiích chemie na University of Florida začal psát filmové recenze do kolejních novin. Během doby, kdy pracoval u Embasy Picture psal nadále filmové ale i rockové recenze a natočil na 16 mm kameru krátký film Dobré ráno, Steve (1968). Na konci šedesátých let produkoval v Británii reklamy. Po návratu do USA získal zkušenosti s psaním scénářů a režií u nezávislého režiséra Rogera Cormana.
Jeho prvním samostatným byl snímek Veřejná frekvence, ale mezinárodní uznání získal až v roce 1980, kdy natočil příběh o setkání dělníka s podivínským milionářem Howardem Hughesem Melvin a Howard (1984). Tentýž rok přišel i s dokumentem o koncertech rockové skupiny Talking Heads Stop Making Sense. Něco divokého (1986) byla road movie s prvky černého humoru. Největšího komerčního úspěchu dosáhl, když na stříbrné plátno převedl novelu Thomase Harrise Mlčení jehňátek (1992). Film získal Oscara v kategoriích nejlepší režie, herec (Hopkins), herečka (Fosterová), adaptovaný scénář a také film. Po tomto úspěchu se Demme zaměřil na téma homofobie a diskriminace a natočil Philadelphii *(1993). Kromě celovečerních filmů točil Jonathan Demme i klipy pro Suzanne Vegu nebo Bruce Spingsteena. V roce 2007 uvedl na benátském festivalu svůj dokumentární film *Jimmy Carter: Man from Plains, v němž sleduje bývalého prezidenta Spojených států během propagačního turné jeho knihy Palestine: Peace Not Apartheid.

Filmografie (výběr)
Melvin a Howard/ Melvin and Howard (95´, USA, 1984)
Stop Making Sense (88´, USA, 1984)
Něco divokého/ Something Wild (114´, USA, 1986)
Mlčení jehňátek/ The Silence of the Lambs (118´, USA, 1991)
Philadelphia (125´, USA, 1993)
Storefront Hitchcock (77´, USA, 1998)
Manchurianský kandidát/ The Manchurian Candidate (129´, USA, 2004)
Neil Young: Heart of Gold (103´, USA, 2006)
Jimmy Carter: Man from Plains (125´, USA, 2007)
Rachel se vdává/ Rachel Getting Married (113´, USA, 2008)
Neil Young Trunk Show (82´, Netherlands, USA, Canada, 2009)
I'm Carolyn Parker (91´, USA, 2011)

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít