Fotografie není k dispozici.

Aleksandar Manic (Srbsko)

Aleksandar Manic was born in 1966 in Yugoslavia (now Serbia) and has been a successful documentary film maker, writer producer and director for over fifteen years.

Aleksandar moved with his parents to Germany at a young age and studied at the Philosophy Faculty at the University if Cologne before changing direction and studying Film Directing.

Aleksandar is a graduate (summa cum laude) of the prestigious FAMU Film Academy in Prague and has made films for both cinema and television.

His films large focus on his country of birth, former Yugoslavia.

Filmografie

 • The Shutka Book of Records
  2005
 • The Orphans of Enver Hoxha
  1999
 • The Walls of Kosovo
  1998
 • Shooting Days: Emir Kusturica Directs Underground
  1996

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít