Fotografie není k dispozici.

Hercli Bundi (Švýcarsko)

Hercli Bundi was born in 1964 in Glarus. From 1988 to 1992 he studied film directing and producing at the Ecole cantonale d'art in Lausanne. Together with Vadim Jendreyko he founded in 2002 the production company Mira Film. From 2007 to 2010 he worked in addition as a producer at the Zürcher Hochschule der Künste / Master of Arts in Films. As a director Hercli Bundi is interested in the interface between society and art. In his films with Christian Eisenberger ("Eisenberger – Art must be beautiful, as the frog says to the fly" 2018), Ai Weiwei ("The House in the Park", 2010) or Not Vital ("Not Vital - half Man, half Animal", 2000) he is looking for a personal but yet critical access to dominant protagonists. He wants to open a particular insight into their creativity. As a producer and dramaturg Hercli Bundi is enthusiastic about films with a love of cinematic form that appeal to a wide audience.

Filmografie

 • Eisenberger – Art must be beautiful, as the frog says to the fly
  2018
 • The House In The Park
  2010
 • Der Code
  2003
 • Onoma
  2002
 • Not Vital – Half Man, Half Animal
  1999
 • Ohne TV; Eisarbeiter
  1997
 • Wilder Hunger
  1994

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít