Fotografie není k dispozici.

Raed Rafei

Raed El Rafei has worked as a journalist with various publications covering an array of fields (political, social, economic...) since 2004. After completing a BS at the American University of Beirut and a Master degree in Journalism, he first contributed articles for a specialized environmental magazine before moving to work as a reporter for the Lebanese Daily Star. In 2006, after reporting on the summer war between Israel and hezbollah, he joined the Los Angeles Times as a correspondent in Lebanon. he covered the security situation in Lebanon, wrote features on social and political issues and commented on current affairs in various Arab countries. Since october 2008, he has been working as a trainer and an editor for Middle East programs of the Institute for War and Peace reporting.

Filmografie

  • Salam
    2017
  • 74 (The Reconstitution Of A Struggle)
    2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít