Fotografie není k dispozici.

Eduardo Consonni (Brazílie)

Psicologist, documentarist, ceramist and teacher.
In the last 10 years has been acting as an artist through different boundaries such as art, politics and education.
Co-founder and participant of the art and urban intervention collective PI – Política do Impossível, acting in partnership with different social moviments. The collective has earned the 2009 and 2010 Aesthetic Interactions Prize from FUNARTE and the Brazilian Culture Ministery.
It’s co-founder and director of Complô and since 2005 has been making documentaries and developing education methodologies using audiovisual focusing o quotidian investigation as a source for poetical documentary language.
Actually has also worked as teacher in partnership with Acaia Institute, Project “Oficinas Tela-Brasil” and the Museum of Modern Arte of São Paulo.

Filmografie

  • Sobrado
    25', Brazil, 2013
  • Desacerto
    17', Brazil, 2011
  • Flores em Vida/Flowers in Life
    12', Brazil, 2009

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít