Adéla Babanová (Česká republika)

Adéla Babanová vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní (1994–1998) a následně pražskou Akademii výtvarných umění (2000–2006) ateliér Nových médií I, Konceptuální tvorby a Grafiky II.

Babanová využívá postupů a prvků rozhlasových a televizních žánrů jako je inscenace, rozhovor či debata. Spolupracuje s profesionálními scenáristy, kameramany a divadelními herci. Na této platformě pak zkoumá téma týkající se pozice umělce ve společnosti, ale i dalších účastníků uměleckého provozu jako jsou kurátoři, kritici a galeristé. Veřejnost ponechává v roli přihlížejících diváků, kterým bez znalosti interních vazeb mnohdy unikají souvislosti. Žánrová klišé masových médií Babanová podprahově nabourává vsuvkami jakýchsi formálních „nepatřičností“. Opakování scén, pokažené záběry (např. mikrofon v obraze, škobrtnutí kamery) či zbrklé zoomy „kazí“ formální uhlazenost jednotlivých scén a v metaforické rovině poukazují na umělost světa médií i uměleckého prostředí. Adéla Babanová rovněž využívá sklonu masových médií k „serialitě“, tedy cyklickému variování stále stejných schémat, aby odkryla tentýž princip v uměleckém provozu.

Videa a zvukové práce Adély Babanové jsou prezentovány převážně v galeriích v podobě instalací.

Text: Sylva Poláková

Filmografie

 • Odkud spadla letuška
  2014
 • Návrat do Adriaportu
  2013
 • Já tam mám tělo
  2012
 • Už šedesát let je mi třicet
  2010

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít