Peter Mihálik (Slovensko)

Doc. PhDr. Peter Mihálik, Csc (1945 – 1987) byl slovenský filmový teoretik, historik, kritik, estetik, publicista, vědecký a pedagogický pracovník, dramaturg, scenárista a režisér. Peter Mihálik vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Vyšší stupeň studia si doplnil na Univerzitě J.E. Purkyně v Brně. V roce 1972 napsal rigorózní práci s názvem Vznik slovenské národní kinematografie, která dodnes patří mezi přední tituly napsané výsostně o slovenské kinematografii a v době vzniku patřila mezi první knihy o slovenské národní kinematografii.

Během studií i po nich působil ve Studiu krátkých filmů, nejen jako dramaturg, ale i jako scénárista a režisér. Dále pracoval i ve Slovenském filmovém ústavu. Od roku 1974 byl pedagogem na Katedře divadelní a filmové vědy na Vysoké škole múzických umění a externě přednášel i na Filozofické fakultě Univerzity Komenského. Kromě toho byl lektorem Ústředí Slovenského filmu. Objektem jeho zájmu byla především krátkometrážní tvorba.

Peter Mihálik byl i díky svému působení ve Studiu krátkých filmů v kontaktu s mladými a úspěšnými slovenskými tvůrci, z nichž mnohé řadíme do Nové vlny na Slovensku.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít