Fotografie není k dispozici.

Meerkat Media Collective (Spojené státy)

Meerkat Media Collective is a self-organized community of makers committed to creating artful and thought-provoking films through a non-hierarchical collaborative process.

Inspired by the communal nature of meerkats, we value shared authorship and consensus process in our day-to-day operations as well as in our artistic endeavors. Under a cooperative model, our members give creative and administrative time to the collective in exchange for material and non-material support. We share skills, equipment and ideas with a firm belief that a healthy, inclusive process is as important as crafting quality work.

Our ranks include filmmakers, musicians, teachers, writers, farmers, illustrators, designers, actors and puppeteers, and we cherish diverse opinions and backgrounds in the running of the collective and through our projects.

Meerkats are dedicated not only to our internal community but to the community around us, striving to provide a working model of collective creativity that inspires, encourages, and motivates others to tell their own stories.

http://brasslands.com/filmmakers/

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít