Fotografie není k dispozici.

Laura Huertas Millan (Kolumbie)

Laura Huertas Millán is a Colombian-French filmmaker and artist. A graduate from the Ecole Nationale des Beaux-Arts de Paris and Le Fresnoy, since 2014, she is also a fellow at the Sensory Ethnography Lab and the Film Study Center at Harvard University (USA). Her short films have been exhibited internationally both in art venues and cinema festivals. Her film Journey to a Land Otherwise Known (2011) screened in several museums across Europe and the Americas including the Guggenheim Museum (New York, US) and was awarded a Resartis prize at Videobrasil Festival 2013. Aequador (2012) was in the official selection of FICUNAM, Curtas Vila do Conde, Tampere, among other international cinema festivals, and won a Special Jury mention at the Moving Image Biennial 2014 of Buenos Aires, Argentina. Her latest film is Black Sun(2016), Special Jury Mention at FIDMarseille 2016, where it premiered.

Filmografie

 • Black Sun
  2016
 • Aequador
  2012
 • Journey to a Land Otherwise Known
  2011
 • Sans laisser de trace
  2009

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít