Fotografie není k dispozici.

Biljana Garvanlieva (Makedonie)

Biljana Garvanlieva was born in Skopje, Macedonia. After her studies at the Philology Faculties and Faculty of Drama Arts in Skopje, she received a DAAD scholar ship and continued studying in Tübingen and Berlin (Germany). After working as a Radio Journalist and Play writer for theatre, she acted as director. Her debut film "Macedonia Dream – A girl and her Accordion" won the most important German Short Film Award "Goldene Lola" as well as the German Axel-Springer-Award for young Journalists. The film received a Special Mention Award at Zagreb Dox Festival, the Golden Projector at Aster Fest Macedonian and the Gold Panda Award at the Sichuan TV Festival in China.

Filmografie

  • 2010 / The Seamstresses
  • 2009 / Tobacco Girl
  • 2008 / Macedonian Dream - A Girl And Her Accordion

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít