Fotografie není k dispozici.

Inka Achté (Finsko)

Inka has over 10 years of experience working in the film and television industries in her native Finland, and in the United Kingdom. Alongside directing numerous award-winning short documentaries, she has worked at Finnish National Television (YLE) and independent production companies as a Director, Producer and Script Writer, on documentary series and factual programming. In early 2014 a documentary series she directed won a Finnish Television Academy Award.

She is currently also working as a Module Leader and Mentor for MA film students at Raindance Film Institute and Staffordshire University, and as International Sales and Acquisitions Coordinator of documentary at Taskovski Films.

Filmografie

 • The Wait
  2012
 • Alppikatu 25 - Home to the Homeless
  2012
 • The Immortals
  2011
 • The Beginner
  2008

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít