Fotografie není k dispozici.

Leni Huyghe (Belgie)

Leni Huyghe (1986) studied political sciences before embarking upon Art Academy in Brussels in 2009. She finished her master in Audiovisual arts in 2012. She made four short films so far and is currently working on a short film and an experimental work. She is also involved in the artistic collective Mont Saint Eugène where people from a different artistic background present work and curate work from other young artists.

As a director Leni Huyghe tries to combine stories with a modest reflection on the big themes of life such as religion, love and death... With humor, tenderness and a pinch of evil drama she reconstructs her obsessions and daydreams in cinema, the love of her life. She lives and works in Brussels.

Filmografie

  • St James infirmary, 2010, 15 min.
  • Matteus, 2011, 18 min.
  • Do you know what love is, 2012, 19 min.
  • Ps Sao Paulo, 2013, 15 min.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít