Fotografie není k dispozici.

Diana Allan (Spojené státy)

Diana Allan is an anthropologist and filmmaker. She is a fellow at the Society for the Humanities at Cornell University. She earned her Ph.D. in anthropology at Harvard University, was a Junior Fellow at the Harvard Society of Fellows from 2008 to 2012, and is a 2013 Guggenheim Fellow. Her most recent book ‘Refugees of the Revolution: Experiences of Palestinian Exile’ (Stanford University Press, 2013) explores the contingencies of nationalism and everyday survival in Shatila, a Palestinian refugee camp in Beirut. Diana is also the founder and co-director of the Nakba Archive, a testimonial project that has recorded over 650 interviews on film with first generation Palestinian refugees living in Lebanon. During the 2006 Lebanon/Israel war she established ‘Lens on Lebanon’, a participatory film and photographic initiative funded by the Soros Foundation, Oxfam and the Prince Claus Fund.

Filmografie

  • Terrace of the Sea
    2009
  • Still Life
    2007

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít