Fotografie není k dispozici.

Eileen Hofer (Švýcarsko)

Eileen Hofer was born in 1976 in Zurich. She worked as a press officer for a film festival and then began her career as a journalist for a Swiss daily newspaper in 2005. She spent two years as chief editor of a Swiss magazine before starting off her career as a self-taught filmmaker.

Her first short film, "Roots" (2008) was screened in 70 festivals (Locarno, Clermont-Ferrand, Palm Springs) and received over 10 awards. Her second short, "The Mourning of the Marry Stork" (40 festivals such as Rotterdam) won the Suissimage/SSA New Generation Prize for Best Short Film. "He was a Giant With Brown Eyes" is her first self-produced, creative documentary. The world premiere of the movie took place in Rotterdam Film Festival in January 2012.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít