Fotografie není k dispozici.

Tiago Leão (Španělsko)

Tiago Leão was born as a fimmaker and screenplayer. In 2005, he has co-directed, together with Laura Silleras, his first fictional short film, titled Poker. His passion for documentary arrives when he studies with Margarida Cardoso, Ateliers Varan and directors Catarina Mourão and Catarina Alves Costa.

The documentary is the narrative form he prefers, in order to tell stories with social and cultural contents. He realizes Ciganis, living for three months with a Gypsy family in Southern Portugal.

In 2007, he emigrates to Madrid and works for the production company Documentales Tus Ojos. Here, he works with screenplayer Alicia Luna to the project Bellezas Vacías. In the same year, he is invited by Magik Sound Productions to co-direct a biographical documentary on life and work by Henrik Takkenberg, dead in 2006, and co-founder of Chambao band. Simultaneously, he starts to prepare his project Longing Nights.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít