Fotografie není k dispozici.

Jane Gillooly (Spojené státy)

JANE GILLOOLY is a non-fiction and narrative film/video maker whose work is inspired and informed by a century of non-fiction filmmaking, silent and vintage cinema, and activism. Gillooly consistently surprises as she crosses new boundaries and confronts new subjects with a distinctive vision. A recent work, Suitcase of Love and Shame (2013), repurposes historical material for use in time-based media collage and is indicative of an evolving filmography. Selected to screen as part of the distinguished Art of The Real series at the Film Society at Lincoln Center 2014, the film has screened internationally winning Best International Film at Images Festival in Toronto. Gillooly uniquely balances a commitment to emotional authenticity with a sensorial, textural style driven by striking images, sounds, and a musical approach to editing. Gillooly has an enormous capacity for capturing the complexities of real characters on film. As in her previous works, Today the Hawk Takes One Chick, (2008) and Leona’s Sister Gerri, (1995), Gillooly demonstrates a compassion for and instinctive understanding of the nuances of human emotion.

A recipient of a Guggenheim Fellowship (2013), and numerous Massachusetts Cultural Council and MacDowell fellowships, Gillooly is a member of the graduate faculty and chair of Film / Animation at the School of the Museum of Fine Arts, in Boston.

Filmografie

 • Audience of Love and Shame
  2015
 • Suitcase of Love and Shame
  2013
 • Today The Hawk Takes One Chick
  2008
 • Splendor
  2005
 • Dragonflies, The Baby Cries
  2000
 • Theme: Murder
  1998
 • Leona’s Sister Gerri
  1995

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít