Fotografie není k dispozici.

Paola Calvo (Venezuela)

Paola Calvo was born on the 22nd of May 1981 in Venezuela. She finished 2005 her studies of Audiovisual Communication at the Universidad Complutense de Madrid with Master Degree. Her interest in the image as a powerful way of storytelling, brought her to study photography and film edition. She began 2006 her study of Cinematography at the German Film and Television Academy in Berlin Dffb, where she focused on documentary filmmaking, as a director and as a cinematographer. She is now working on her final project, „Schwelle“ (WT) a meditative documentary portraying a group of people in the search for their own boundaries.

Filmografie

  • Schwelle (WT) // director+cinematographer // documentary // 80 Minutes // Work in Progress // 2015
  • A Tale of two islands // director+cinematographer // 2 Channels Video Installation // 20 Minutes // 2012 // Berlinale Forum Expander
  • Tell me when // Director+Cinematographer// Documentary // 55 Minutes // 2011 // Crossing Europe Special Mention 2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít