Sohel Rahman (Bangladéš)

Born in Chittagong, Bangladesh, Sohel's love of visual art, literature and storytelling drew him to filmmaking at an early age. With a background in English literature at Shahjalal University in Bangladesh, in his filmmaking and writing focuses is on human stories. Attending DocNomads international European joint masters course in documentary film directing from 2012-2014, he studied at film universities in Portugal, Hungary and Belgium. During this time he directed and produced several films in each country. In 2015 Sohel was a recipient of the Leonardo da Vinci fellowship grant to further his professional training in Portugal and Belgium. Sohel currently lives in Lisbon, working as a director and producer at Vila do Cinema.

Filmografie

 • Tobu o Duronto
  Undefeated, 2011, Dhaka
 • Kolpona
  2015, Portugal
 • A Passagem
  2014, Portugal
 • The Stranger
  2014, Brussels
 • The Sketch
  2013, Budapest
 • The Window
  2012, Lisbon
 • Story of Sangu
  2010, Chittagong

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít