Chinese Ink / EN version

Režie
Rok 
2016
Země
  • Libanon
Délka
54min 
Zvukové stopy 
Titulky 

“I hesitated for a long time. More than a step forward, more than one backwards, more than one by the side. Thousands of times the same gaze through the windows of my own end of the world”: these are the words Ghassan Salhab pronounces at the beginning of China Ink.

The result is a film haunted by death and casualties, marked by Lebanon’s recent history, coming back to generations for whom autobiography and national history are inextricably bound to one another. Like some kind of invisible committee, Pasolini, Koji Wakamatsu, Paul Celan and Anna Akhmatova appear as guests accompanying the director. All images are filled with their voices, their words, their languages whispering, resonating, juxtaposing themselves, knocked together in a dense polyphony. And the director sketches out an inner world while the windows, as the only connection to the outside, become a frame and a mirror where faces are inscribed as they tend towards a landscape to live in. Thus, a movement unfolds between the inside and the outside, between the past and the present. What is being drawn then is a twilight’s self-portrait as much as a skill for others and for oneself, thus following Celan’s well-known verse offered in the end: “Keep-standing-up-for-no-one-andfor- nothing.” FIDMarseille

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít