This Side of Paradise

Režie
Rok
1999
Země
  • Spojené státy
Délka
35min
Zvukové stopy
Titulky

After the death of John F. Kennedy, Jackie wanted to give her children something to distract them. She thought about buying a film camera. Peter Beard, who was giving John Jr and Caroline art history lessons at the time, suggested to Jackie that she asked Jonas Mekas for this project. So, in the late Sixties and early Seventies, Mekas spent several summers with the Kennedy family. Cinema was the binding factor in their friendship. The images in this film were almost all shot in the house that they rented from Andy Warhol in those days. Warhol himself was also regularly present. It was, according to Mekas, 'a period filled with joy, happiness and a feast of friendship'.The film has the intimacy of a home movie. It provides an unusual and harrowing look at this mythical family, showing them as normal Americans and ordinary people.

Detaily

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.