Scéna z filmu Black Red Yellow
Scéna z filmu Black Red Yellow
Scéna z filmu Black Red Yellow

Black Red Yellow

Režie
Rok 
2017
Země
  • Německo
Délka
5min 
Zvukové stopy 
Titulky 

The film depicts the experiences of men and women from the Middle East who reside in Germany. The film casts new light on German habits and daily life through showing events through the fresh perspective of a pair of Middle Eastern newcomers: a grandfather and a grandmother. The documentary creates intercultural comparison through contrasting potentially awkward encounters for the two immigrants. The pair see the differences to their previous life in the quotidian settings of the supermarket, the people on the street with their piercings and tattoos, and the habits of German residence particularly those who kiss in public. The film is unpretentious, funny, and aided by the colloquial structure of the travel diary sketched by Jessica Neubauer and the Vamos Animation collective.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít