Scéna z filmu The Last Judgement
Scéna z filmu The Last Judgement
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

The Last Judgement

Režie
Rok 
1987
Země
  • Lotyšsko
Délka
69min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Relentlessly, Herz Frank confronts the spectator with the moral problems involved in the death penalty. In The Last Judgment he enters into a dialogue with Valerij Dolgov, a man who has been sentenced to death for having committed a double murder. He does not give an inexhaustible enumeration of motives that could have led up to the killing. Frank sketches a picture of Dolgov's past in which a loveless youth, an exceptionally strong desire for leadership, a very ambitious nature and his involvement in the black market have given shape to his character. Frank is not so much interested in the murder-case on its own as he is in the human being that, as a consequence, finds itself in an inhuman situation. The photography unscrupulously fixes Dolgov's position: the camera hardly ever lets go of the prisoner who is trying to find out the reason for his act. The deeply human doubts, emotions and utterances of the man under sentence of death in their turn grasp the viewers. Herz Frank and Valerij Dolgov force us, in the first place, to decide on what stand to take in the discussion on capital punishment and, in the second place, to reflect on the meaning of the notions of being a human and humanity. IDFA

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít