Scéna z filmu Out Run
Scéna z filmu Out Run
Scéna z filmu Out Run
Scéna z filmu Out Run
Scéna z filmu Out Run
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

Out Run

Režie
Rok 
2016
Země
  • Spojené státy
Délka
75min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

As leader of the world’s only LGBT political party, Bemz Benedito dreams of being the first transgender woman in the Philippine Congress. But in a predominantly Catholic nation, rallying for LGBT representation in the halls of Congress is not an easy feat.

Bemz and her eclectic team of queer political warriors must rethink traditional campaign strategies to amass support from unlikely places. Taking their equality campaign to small-town hair salons and regional beauty pageants, the activists mobilise working-class trans hairdressers and beauty queens to join the fight against their main political opponent, a homophobic evangelical preacher, and prove to the Filipino electorate that it’s time to take the rights of LGBT people seriously. But as outsiders trying to get inside the system, will they have to compromise their political ideals in order to win?

Culminating on election day, Out Run provides a unique look into the challenges LGBT people face as they transition into the mainstream and fight for dignity, legitimacy, and acceptance across the globe.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít